Zámek Nové Město nad Metují

Zámek
Nové Město nad Metují

Otevírací doba a vstupné:
Otevírací doba a vstupné se liší dle jednotlivých okruhů. Aktuální 
informace naleznete na webových stránkách zámku.

4J6A2353-Edit
Zámek od zahrad 02

Národní kulturní památka, ležící v cípu historického náměstí, je nejnavštěvovanější novoměstskou atraktivitou. Turistům nabízí dva prohlídkové okruhy (Zámecké interiéry, Od půdy po sklep) a projekt Kouzelný zámek určený pro celou rodinu.

Poslední stavební úpravy, pod taktovkou architektů Dušana Jurkoviče a Pavla Janáka, proběhly v první polovině 20. století. Návštěvníkovi zámku je tak umožněno nahlédnout do šlechtického sídla proměňujícího se na pozadí rozpadu rakousko-uherské monarchie a vzniku Československa. Na návštěvu prvního prezidenta samostatného státu v roce 1926 upomíná i pokoj pro hosty, který je součástí prvního prohlídkového okruhu.

Z gotické tvrze majestátní zámek

Novoměstský zámek je nepřehlédnutelnou dominantou městské památkové rezervace. Zakladatel města Jan Černčický z Kácova zde sídlil na počátku 16. století. V této době se jednalo o pozdně gotický hrad. Pernštejnové přestavěli sídlo na renesanční zámek. Rod Stubenberků pokračoval v úpravách, ale rozsáhlé barokní přestavby se dočkal až za vlastnictví Waltera z Leslie v druhé polovině třicátých let 17. století. Současná podoba zámku i zahrady je výsledkem renovace z let 1909-13 pod vedením architekta Dušana Jurkoviče a pozdějších úprav Pavla Janáka ve stylu art deco a funkcionalismu. Dnešní národní kulturní památku tehdy zakoupil rod Bartoňů z Dobenína, který ji vlastní dodnes.

Zámek z Provaznice 01
Jurkovičův most v zámecké zahradě 16
Zámečtí trpaslíci

Zahrada s pohádkovým mostem
i trpaslíky

Zámecká zahrada vděčí za svou podobu architektu Dušanu Jurkovičovi. Někdejší nepěkný dvůr za severním traktem byl přeměněn v malebný park s vyhlídkou do údolí. Byly vybudovány terasy s květinovými záhony a bílým zábradlím. Druhá část parku byla přeměněna ve francouzskou zahradu. Mimo architektonických úprav zde Jurkovič vyprojektoval vytápěný skleník a zavlažovací systém, napájený z řeky Metuje.

Obě části parku spojuje krytý dřevěný most z roku 1911, navržený ve stylu valašské lidové architektury. Jedná se rovněž o dílo architekta Dušana Jurkoviče. 

Dominantou dolní části zahrady je kašna s chrličem vody. Nepřehlédnutelný je i tzv. „Kabinet trpaslíků“ na podestě. Spolu s ostatními soškami, které se nacházejí před hlavním vchodem do zámku, byly vytvořeny v dílně barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna v 1. třetině 18. století. Místem jejich původního určení je areál barokního velmože, hraběte F. A. Sporcka v Kuksu. Traduje se, že jde o karikatury osob, kterými zmíněný majitel Kuksu pohrdal. S nápadem obohatit jimi novoměstský zámecký areál přišel Dušan Jurkovič.

Novoměstská zámecká zahrada je reminiscencí italských barokních zahrad, ovšem s čitelnými prvky secesní manýry doby svého vzniku, což je patrné zejména v původních záměrech arch. Jurkoviče v geometrii záhonů a jejich výsadby. Je také poslední formálně založenou zámeckou zahradou svého druhu na našem území do konce 20. století.

Před Jurkovičovou revitalizací byla zahrada zpustlá. Historicky byla také o dost rozsáhlejší. Sahala až do nynější ulice Českých legií a měla nákladnou oranžerii.

V horní části zahrady je přístupný obranný val s lipovou alejí. Je zde umístěna socha sv. Václava, od níž vede cesta k věži Zázvorka s vyhlídkou do údolí řeky Metuje. Spatřit lze i rozhlednu Sendraž. V roce 1926 si výhled z tohoto místa dopřál i prezident Masaryk při své návštěvě Nového Města nad Metují.

Kontakt:

Zámek Nové Město nad Metují
Husovo náměstí 1201
549 01 Nové Město nad Metují

+420 491 470 523
pokladna@zameknm.cz
www.zameknm.cz

logo_IC_FINAL_bila

info@muzeum-nmnm.cz
+420 491 472 119

Městské informační centrum
Nové Město nad Metují
Husovo náměstí 1225
549 01 Nové Město nad Metují

+420 491 472 119
info@muzeum-nmnm.cz
www.mestonaskale.cz/informacni-centrum


Otevírací doba:
Pondělí až neděle od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin

2025 © Nové Město nad Metují | Web Tomáš Menec